Obsah
Strašín – Lazna – Věštín – Nahořánky – Maleč – Zuklín
Motto: Mnoho vědět je dobré, ale něco umět je lepší
Vážení spoluobčané!
Všem Vám děkuji za podporu v komunálních volbách a budu se snažit svou funkci nadále vykonávat svědomitě a k Vaší spokojenosti.
starosta Jan Helíšek
Výsledky hlasování pro volby do zastupitelstva obce Strašín
Celkový počet osob zapsaných do výpisu ze seznamu voličů 301
Počet voličů, kterým byly vydání úřední obálky 174
Počet odevzdaných obálek 174
Počet platných hlasů v okrsku 940
Počet hlasů podle kandidátů:
Monika Balašová 117
František Havlík 116
Mgr. Ludmila Hromádková 112
Ing. Jiří Chromý 111
Mgr. Eva Staňková 100
Marie Robová 95
Mgr. Jaroslava Blahutová 86
Petr Veselý 77
Výsledky hlasování do Senátu Parlamentu ČR 1.kolo: 2.kolo:
Počet osob zapsaných do výpisu ze seznamu voličů 301 301
Počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky 157 87
Počet odevzdaných úředních obálek 152 86
Počet platných hlasů ve volebním okrsku celkem 139 86
Počet hlasů podle kandidátů:
Jaroslav Lobkowicz 10
Stanislav Volák 2
Jiřina Rippelová 61 64
Věstislav Křenek 13
Eliška Goolidge – Hašková 29 22
Michal Janek 24
|
|
Obsah:
Informace OZ …2
Škola …3
Hasiči …4
Dění v obci …5-6
Příroda …7
Toulky naší minulostí
…8
|
Strašínský zpravodaj, čtvrtletník, vydává Obec Strašín, tel.: 376 587 223, 777 026 845 - starosta, zdarma k 15.11.2006, nákladem 250ks. Odpovědný redaktor: J.Helíšková, redakční rada: J.Blahutová, M.Melicharová a J.Sucháčová
Příští číslo vyjde v únoru 2007
Strana 2
Informace Obecního zastupitelstva
Z veřejných zasedání obecního zastupitelstva, která se konají vždy druhé úterý v měsíci od 19:00hod střídavě v přísálí KD ve Strašíně a v Lesním hotelu v Laznech
V září zastupitelstvo nepřijalo žádná usnesení
V říjnu přijalo tato usnesení:
- ZO schvaluje rozpočtové změny k 30.9.2006 dle přílohy zápisu.
– ZO schvaluje smlouvu o výpůjčce na výpočetní techniku v místní
knihovně uzavřenou s Plzeňským krajem.
V listopadu se konalo ustavující zasedání Zastupitelstva obce Strašín dne 2.11
– ZO schvaluje do funkce starosty Jana Helíška.
– ZO schvaluje do funkce místostarosty Ludmilu Hromádkovou.
– ZO schvaluje složení finančního výboru: Předseda Monika Balašová, členové Eva Staňková, Naděžda Nová
– ZO schvaluje složení kontrolního výboru: Předseda Jiří Chromý, členové Anna Vaňková, Jaroslava Blahutová
– ZO schvaluje zástupce oddávajícího Marii Robovou.
– ZO schvaluje nákup použitého traktoru ZETOR 7745 za cenu 327.250,00 Kč.
– ZO schvaluje nákup sypače zimního posypu za cenu 11.900,00 Kč.
Pavlína Pítrová
Starosta děkuje jménem obce Strašín paní magistře Staňkové za finanční dar 30 tis. Kč věnovaný na podporu základní školy ve Strašíně!
Ë
Společenská kronika
Blahopřejeme k životnímu jubileu a přejeme vše nejlepší!{
Marie Jůnová, Marie Petličková
Vítáme nové sousedy! Přihlásili se k nám k trvalému pobytu: Miroslav Vašek (Věštín), Inna Voronina (Strašín)
Odhlásili se z trvalého pobytu: Václav Bohata, Jaroslava Škantová, Dana Kotenová roz. Uhlíková
Pavlína Pítrová
Gratulujeme!
Honzíkovi Chalupnému za 1. místo v soutěži o nejlepšího hráče klubů Prachatice E-on cup, kde reprezentoval vacovský klub
Ondrovi Pítrovi a Matymu Melicharovi za umístění v judistických soutěžích – 5.11. soutěž v kategorii Mláďata v Domažlicích, kde se Ondra umístil na 2.místě a Maty na 3. místě, 11.11. soutěž v Mar.Lázních – Maty 2. místo, Ondrovi boje o medaile překazilo zranění
Pepovi Korálovi a Ondrovi Pítrovi, kteří se účastnili šachového turnaje Klatovská věž a obsadili: Ondra 2. místo v kategorii 1.-4. tříd a Pepa 6.místo v kategorii 5.-9. tříd
☼
Strana 3
Škola
Dne 4. září 2006 byl v ZŠ Strašín zahájen školní rok 2006/2007. Zvlášť srdečně jsme mezi sebe přivítali tři prvňáčky – Karču Michalcovou, Terezku Hnídkovou a Pepču Helíška. V naší třídě je 12 dětí ze Strašína a Soběšic – kromě prvňáků ještě 5 dětí ve 3. roč. a 4 děti ve 4. ročníku.
Letos se poprvé začali učit cizí jazyk už třeťáčci – mají v týdenním rozvrhu tři hodiny angličtiny a čtvrťáci dokonce 4 hodiny.
V odpoledních hodinách mohou děti navštěvovat školní družinu (p.uč. Jitka Hodná) a ze zájmových kroužků v letošním roce divadelní, sportovní, hudební a počítačový.
Hned v září začal pro čtvrťáky povinný plavecký výcvik v bazénu v Horažďovicích, na dvě lekce si tam s nimi místo vyučování vyjeli i mladší školáci.
Všichni víme, jak je při současném provozu důležitá dopravní výchova – žáci 4. roč. si ověřili a prohloubili své znalosti z této oblasti při kurzu dopravní výchovy v K. Horách a na dopravním hřišti v Sušici.
V říjnu 14.10. se konal další ročník strašínských posvícenských slavností, na kterých vystoupili školáci spolu s mateřáčky s pásmem podzimních básniček a písniček.
Na začátku listopadu jsme navštívili Středisko ekologické výchovy v Kašperských Horách. Byl pro nás připravený předem domluvený program na téma papír. Dozvěděli jsme se hodně o historii výroby papíru a jak a z čeho se papír vyrábí. Nejvíce se nám líbila samotná výroba ručního papíru – každý si mohl vyrobit 1-2 obrázky, které teď zdobí naši třídu a později si je vezmou jejich majitelé domů na památku.
Byli jsme také v Sušici na minimuzikálu pro děti „Tři čarodějnice“, bylo to pěkné veselé představení.
Protože čas běží jako voda, začínáme s přípravami mikulášské a vánoční besídky, na které všechny srdečně zveme.
Mgr. Zora Vlasová
Školka
Tak jako v básni Františka Hrubína „Na září, na září, těšili se sadaři“, stejně tak se těšily děti do mateřské školy mezi své kamarády a vrstevníky. Po krátkém „rozkoukání“ jsme se pustili do práce. Zářijovým tématem byla pohádka „Kuřátko a obilí“. Povídali jsme si o tom, co všechno se na podzim sklízí z polí, děti se učily poznat a pojmenovat druhy obilí, dozvěděly se o jejich dalším využití. V týdnu – pro nás pracovně nazvaném „Všude samá brambora“ – si děti vyrobily bramborové berušky, mandelinky a korále, učily se tisknout s bramborovými tiskátky, nacvičovaly básničky a písničky k danému tématu. Koncem září (26.9.) navštívily děti divadelní představení v Sušici.
V říjnu nás čekala pohádka „O poslední vlaštovce“, se kterou se děti seznámily, každý si pak namaloval svoji vlaštovku. Děti dále zhotovovaly ježky z kaštanů, párátek a papíru. Společnými silami jsme si vyrobili ze švestkových pecek dekorativní podzimní strom.
Stejně jako v loňském roce nacvičily děti krátké vystoupení na veřejnou schůzi „Posvícenské posezení“, čímž přispěly, společně s žáky ZŠ, ke zpestření programu. V posledním říjnovém týdnu jsme se zaměřili na zhotovení draků, hráli jsme hru „dračí ocasy“, většina dětí z MŠ se zúčastnila ve čtvrtek 26.10. odpolední „Drakiády“, ze které si odnesly určitě hodně zážitků a dojmů.
Listopad – aneb Spadl lístek – jak už samotné téma napovídá, jsme sbírali listy k vylisování, ze kterých pak děti tvořily nalepováním různé obrázky. Také otiskovaly nabarvené listy, vázaly draky z listů a pomáhaly při úklidu spadaného listí v okolí mateřské školy.
V pondělí 13.11. navštívily děti minimuzikál „Tři čarodějnice“. Od druhé poloviny listopadu nás čeká období příprav na Mikuláše a na vánoční besídku, která bývá radostným zakončením před odchodem na vánoční svátky a prázdniny.
Marie Holá
Strana 4
Hasiči
Aktuálně:
V průběhu letních měsíců jsme uskutečnili dva výjezdy k likvidaci požárů a to na Parýzku, kde vznikl požár v rekreačním objektu, a na pile Červená, kde hořel objekt ubytovny a kanceláří. Vyhodnocení obou výjezdů bylo hodnoceno na velmi dobré úrovni; zde je nutné všem účastníkům likvidace požárů vyjádřit poděkování. Oba výjezdy se uskutečnily do osmi minut od oznámení požáru, což svědčí o vysoké profesionalitě účastníků likvidace požáru.
Zúčastnili jsme se s praporem oslav založení SDH Luby a svěcení nového praporu. Uspořádali jsme dětský den na hřišti ve Strašíně s hasičskou tématikou. Účast dětí byla velká a odměnou organizátorům bylo vidět rozzářené oči všech účastníků tohoto sportovního odpoledne. Ve spolupráci se Nezdicemi a Pohorskem se uskutečnilo na neutrální půdě dětské odpoledne, které nebylo již v takovém počtu navštívené, ale bylo velmi dobře připravené. Všem těm, kteří se podíleli na zajištění těchto akcí pro děti, patří veliké uznání a poděkování.
Naši nejmladší hasiči se připravovali na podzimní část „ hry Plamen“ pod vedením Ing. J. Chromého, Ing. J. Kojzara, M. Trnkové a V. Trnky. Soutěž se uskutečnila v Malém Boru. Ze 43 družstev klatovského okresu se umístili na velmi pěkném 6.místě. Všem, kteří se podíleli na přípravě, a těm, kteří tak dobře reprezentovali náš sbor, patří veliké poděkování.
Úspěšně byla dokončena generální oprava na DA 12 AVIA kolektivem hasičů ve složení Radek Pešťák, Josef Řáha, Miroslav Blahuta ml. a Jan Blahuta ml. Je nutné těmto našim členům vyslovit veliké uznání a poděkování. Historie však praví: „ od té doby, co ve IV. století Feničané vynalezli peníze, se neděkuje“.
Z historie:
.. pokračování...
…v této době, tedy v roce 1965, vzniklo soutěžní družstvo, které bylo složeno z mladých hasičů. V té době byl předsedou ZO SPO Strašín / tak se jmenovali hasiči od roku 1950 – 1990 / pan Petr Uhlík a velitelem sboru pan František Kampoš. Velitelem družstva byl určen Tomáš Mužík. Družstvo se připravovalo k okrskové soutěži ve složení: B. Milota, M.Michalík, J.Rybáček, F.Žíla, K. Havlík, F. Kantor, D. Kraml, J.Jáchym, J.Martan a jiní. Velikým příznivcem hasičů byl tehdejší předseda MNV Strašín pan A. Petlička, který zajistil potřebné vybavení. Zde začíná po letech stagnace novodobá éra našeho sboru. Pravidelně se zúčastňujeme všech hasičských soutěží. Nastává vzájemné navštěvování okolních sborů nejen při okrskových cvičení, ale i při výročních schůzích a oslavách, které pořádají naši sousedé. V okrsku č.11 Strašín v této době jsou sbory Strašín, Nezdice, Pohorsko, Ostružno a pozdější době Maleč. Instruktorem a členem OV SPO Klatovy byl zvolen pan V.Vávra a velitelem okrsku byl zvolen H. Mottl z Nezdic na Š. Náš sbor velmi aktivně spolupracoval a podílel se na dobré práci celého okrsku. V sedmdesátých letech došlo ke sloučení okrsku Strašín a okrskem Soběšice. Schůze, která měla projednat sloučení okrsků, byla velice zajímavá a bouřlivá. Problém nebyl ve sloučení okrsků, toto jednání bylo velmi rychlé, ale několik hodin se jednalo o sídle a názvu okrsku. Za ZO SPO Strašín se jednání zúčastnili předseda pan J. Dušek velitel pan F. Kampoš a člen výboru T.Mužík. Byl schválen název okrsku č.11 Strašín. Instruktorem okrsku byl zvolen pan H. Mottl z Nezdic na Š. a velitelem okrsku byl zvolen pan J. Polanka z Bukovníka. Do okrsku č.11 Strašín od této doby patří Strašín, Nezdice n.Š.,Ostružno, Pohorsko, Maleč, Soběšice, Damíč, Bukovník a Mačice. Z důvodů přestárlé členské základny a snížení početního stavu členů došlo k zániku sboru Mačice a Malče. Členská základna Mačic se integrovala do sboru Soběšice a Maleč do sboru Strašín…
Mužík Tomáš
Pokračování příště
Strana 5
Dění v obci
Akce, které proběhly:
12.8. Oldies party aneb diskotéka (nejen) pro starší. Hudba 60.-80. let k tanci i poslechu
19.8. Netopýří noc u strašínské jeskyně, akce NP a CHKO Šumava
25.8.-27.8. Indiánské léto
V pátek se podařilo pod vedením našeho náčelníka Vlka postavit týpý, která proměnila strašínské hřiště v indiánskou vesnici. Ruku k dílu přiložili jak dospělí, tak i děti, které za odměnu okusili indiánskou atmosféru už první noc. V sobotu se zahájil hlavní program dýmkovým obřadem a začaly boje o nejlepšího táborníka, znalce přírody a bojovníka, nejmladší indiáni soutěžili v různých dovednostech o získání ceny „Indiánský šikula“. Zbyl čas i na výrobu originálních triček, jízdu na koni, práskání bičem a hru na indiánské hudební nástroje. Výrazným oživením celého odpoledne bylo vystoupení „korálkových lidí“, kteří se indiánským tancem zabývají profesionálně. Večerní táborák a společný guláš celou akci ještě nezakončil – děti si užily společnou noc v týpý. Protože nadšených Indiánů letos opět přibylo, budeme muset napříště postavit vesnici o něco větší!!
8.9 Slavnostní spuštění nově opravené kašny na návsi
Každý, kdo přišel na spuštění kašny, určitě nelitoval. Atmosféra, kterou navodili svou hudbou učitelé ze ZUŠ Sušice, byla dojemná. Při působivém čtení o historii naší kašny v podání pana Č.Jílka jakoby se vrátila doba, ve které to na strašínské návsi žilo, ale zároveň bylo cítit, že si mnozí přejí, aby tomu tak bylo i dnes. Jestli se to podaří, nevíme, ale s jistotou lze říci, že tento den kašna na návsi skutečně ožila.
Večer se konala Pouťová zábava v KD Strašín, na kterou opět přišel velice skrovný počet lidí. Možná i to byl jeden z důvodů, proč ukončili svou činnost nájemci strašínské hospody Dagmar Půhoná a Roman Reinwald. V současnosti provozují restauraci s novým názvem „U strašidla“ noví nájemci – rodina Kuncova.
9.9. Premiéra divadelní hry „Vějíř lady Windermerové“ v sále KD Strašín. Hru nastudoval ochotnický spolek Kolár
Strana 6
Dění v obci
7.10. hasičská soutěž pro děti – Hra Plamen
14.10. Posvícení – kulturní odpoledne v KD Strašín spojené s veřejných schválením Plánu zdraví. Každoroční aktualizaci s občany provedl ředitel NSZM Ing. Petr Švec. Doprovodný pořad byl motivován úryvky z děl spisovatele K.Klostermanna ve vztahu ke Strašínu a jeho okolí, pozvání přijal a vystoupil předseda spolku Karla Klostermanna pan Václav Sklenář. Ke kvalitě kulturního programu velice výrazně přispěl taneční soubor Proměny pod vedením Hany Kopové. Na závěr nechybělo vystoupení našich nejmenších občanů reprezentujících budoucnost Strašína – dětí ze ZŠ a MŠ. Všem občanům, kteří přišli opět v hojném počtu a vyjádřili tak podporu rozvoji obce, děkujeme!
26.10. Drakiáda
Akce, které proběhnou:
24.11. (před)adventní posezení u svařáčku – letos se budou vyrábět vánoční přání a dekorace. Zveme všechny ženy do školy od 17:00!
Strana 7
Příroda
Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)
Plodnice mají tvar velkých kulovitých hlávek mnohonásobně rozvětvených, na konci zkadeřených do nahloučených masitých lupenů, takže poněkud připomínají hlávky kapusty. Jsou 8 – 20 cm vysoké a 6 – 30 cm široké, dole prodloužené v tlustý bělavý třeň, ponořený do země a přirůstající podhoubím ke kořenu borovice. Lupenaté větévky jsou žlutavě okrové až narůžovělé, v stáří od okrajů hnědnou. Po obou stranách jsou oranžově poprášené výtrusným prachem. Dužina je bílá, vláknitě pružná, ke koncům větévek křehká a v třeni poměrně tuhá, ne však houževnatá. Má oříškovou chuť s trochu palčivou příchutí a příjemnou, skoro anýzovou vůní.
Houba roste koncem léta a počátkem podzimu v jehličnatých lesích, především písečných borech a je jedlá a velice chutná. Její podhoubí napadá živé kořeny borovice a působí jejich hnilobu.
Na Strašínsku roste v Hoře na dvou místech na kořenech borovic. Houba zde roste v září a je poměrně vzácná. Neroste zde každý rok.
Josef Rybáček
Prosba lesa
Milý člověče!
Jsem dárcem tepla v tvém krbu
za chladných nocí v zimě
a dárcem přívětivého chládku
v žáru letního slunce.
Já jsem dal trámoví tvému obydlí
a desku tvému stolu.
Ze mne je lože, ve kterém spáváš,
i kleč tvého rádla.
Já jsem dodal topůrko do tvé sekery
a branku do tvého plotu.
Ze mne je dřevo tvé kolébky
i tvé rakve.
Jsem tím, čím pro blahobyt je chléb
a pro krásu kvítko.
Slyš tedy moji prosbu:
Nepustoš mne!
Strana 8
KAŠNA NA NÁVSI - Projev k obnovenému spuštění kašny 9.9.2006
I když první zmínka o Strašínu pochází z roku 1254, zatím neznáme ani přibližný rok vzniku sídel seskupených kolem prudkého svahu na dnešní strašínské návsi. Tato sídla patrně položila základ obce Strašín.
Od pradávna byly ve svahu u hlavní cesty vedoucí k Práchni roztroušeny malé studánky a prameny vody, které stékaly do údolí. Můžeme proto soudit, že byly příčinou, proč si v kopci začaly selské rody budovat svá obydlí. Kolem roku 1600 měla obec Strašín již 19 popisných čísel a většina z nich se tísnila právě v tomto kopcovitém terénu a vytvořila pozdější velkou náves. Domy si zde lidé zdobili typickými prvky šumavské lidové architektury a to v čelní stěně s výklenky pro svaté.
Postupně, jak se náves rozrůstala (v roce 1849 již měla obec 560 obyvatel), vznikl nápad vybudovat na vršku, kde stál křížek poutníků, hned vedle silnice, velkou kašnu.
Pitná voda se opatřovala studnami. Za starosty Jáchyma, kterého občané nazývali „Mašek“ (rok 1849-1855), byl zřízen prostý vodovod, sbírající vodu dřevěným vrtaným potrubím o průměru 8 cm, ze stráně Kmotříků-lokalita Hrbeček, do velké dřevěné kašny, kterou postavili na návsi. Vodovod je tehdy stál přibližně tisíc zlatých.
Pro jistotu si Strašínští vybudovali ještě kašnu druhou. Byla o mnoho menší s dřevěným bedněním. Umístili ji před hospodou čp.l6, na takzvané „malé návsi“ a říkali jí prostě kašnička. Sloužila k napájení dobytka, vracejícího se z pastvy. Kašnička po druhé světové válce zanikla.
Snad to bylo o havelském posvícení, když přišli domů ze štací světáci a šumaři. Možná někdo z nich vyprávěl v hospodě volyňského pivovaru čp.16 o krásných kašnách ve světě. Proč by ve Strašeni na návsi nemohla také stát kamenná kašna? Rozvážně mudrovali místní. Cituji ze zápisů kronikářky Anny Duškové:
„Když byl zrušen panský soud v Žichovicích a úřad převeden do Sušice, koupili si Strašínští za pytel kontribučních peněz od žichovického panství kamennou kašnu, kterou pak na dvou smrkových sochorech dopravili ze Žichovic do Strašína.“ Vzpomínal pan Prokop Jáchym, zvaný Močidlák. (Poznamenávám, že kontribuce byly nucené peněžní i naturální dávky vymáhané na obyvatelstvu k válečným účelům, nebo také historický název pro všechny druhy daní a dávek).
A tak se zaskvěla kamenná kašna na strmé strašínské návsi. Pro strašínské občany byla tak krásná, jako jsou krásné kašny na celém světě. Zpočátku byl přívod tryskající vody obedněn, později dostala kašna kamennou fontánu s vytesaným letopočtem 1853, rokem, kdy byla kašna zbudována.
V roce 1919 se dne 11.května konala slavnost, zvaná „stromková“, při níž byly zasazeny na návsi u kašny dvě lípy svobody. Slavnostní projev měl tehdy učitel Rudolf Kůs, který k shromážděným občanům řekl: „Dosáhli jsme svobody, po níž marně toužili naši předkové. Nejlepší oslavou bude naše úcta k osvoboditelům, naše poctivá práce a láska k přírodě.“
Uběhla léta a život se změnil. Jen kamenná kašna s křížkem a lipami zůstávají němými svědky pulzujícího života naší malé šumavské obce.
V lednu 2004 podala obec Strašín návrh na prohlášení kašny za kulturní památku. Dne 16.února 2004 vydalo Ministerstvo kultury Praha rozhodnutí. Cituji: „Ministerstvo kultury prohlašuje podle ustanovení paragrafu 2 zákona č.20/1978 Sb.o státní památkové péči ve znění pozdějších předpisů kamennou kašnu na pozemku par.č.1233/1, obec Strašín, katastrální území Strašín u Sušice, okres Klatovy, Plzeňský kraj, za kulturní památku.“
Prostředí obce Strašín s osadami Zuklín, Maleč, Nahořánky a Věštín, v němž lidé od pradávna žijí, si udrželo své mravy, zásady a tradice starých rodů, které se zde silně prolínají. Dokazuje to i rekonstrukce naší staré kamenné kašny, která podle pamětníků zde stála přes třicet let prázdná a zapomenutá.
Jménem občanů děkuji všem, kteří se zasloužili o její obnovu -řemeslníkům, obecnímu zastupitelstvu a zejména starostovi obce Janu Helíškovi za jeho úsilí, pozornost a respekt k hodnotám, které zde po staletí vznikaly a ke kterým bychom měli mít úctu a vážit si jich tak, jako si je vážili naši předkové. Především to byli naši občané, kteří peněžní sbírkou na obnovu této památky při oslavách 750 let obce Strašín -dali impuls k její rekonstrukci.
A tak se dnes opět zaskvěla kamenná kašna na strmé strašínské návsi - pro strašínské občany tak krásná, jako jsou krásné kašny na celém světě.
Děkuji za vaši pozornost.