Obsah
Strašín – Lazna – Věštín – Nahořánky – Maleč – Zuklín
Červen 2007 2/2007
Motto: Popel je hned, však dlouho roste les
Vážení spoluobčané!
V uplynulém období se u nás konalo několik důležitých schůzek. Předně to bylo setkání Místní akční skupiny složené ze starostů, podnikatelů a nevládních neziskových organizací za účelem informovat o získávání dotací. Setkání pořádala obec spolu s AgAkcentem. Další schůzka proběhla s pracovnicemi krajské hygienické stanice z Plzně, které díky členství naší obce v NSZM (Národní síť zdravých měst) přijely nabídnout spolupráci v oblasti podpory zdraví. Předběžně jsme ujednali jejich účast na podzimních Dnech zdraví, na kterých mohou občanům změřit cholesterol, obsah tuku v těle a krevní tlak. Další důležitou věcí bude rozhodování o tom, zda v naší obci vybudovat plynofikaci nebo kanalizaci s čističkou, obojí by zřejmě z finančních důvodů nešlo. Rád bych zde také poblahopřál hasičům a to jak ženám, mužům i dětem, kteří všichni slavili úspěchy na hasičských soutěžích. Závěrem mám pro Vás několik pozvání – do knihovny, kde můžete vybírat knížky z nových souborů (obměna proběhla minulý týden), dále 19.6. na setkání s pracovníky NSZM do přísálí KD, kde se budeme zabývat aktualizací našeho Plánu zdraví (tzn. diskuse o všem, co je aktuálně v obci potřeba atp.) a především pozvání na sobotu 28.7. na Maleč, kde se po dlouhé době obnoví tradice poutě u kapličky! Přeji všem příjemné léto! starosta Jan Helíšek
|
|
Obsah:
Informace OZ …2
Škola, školka …3
Hasiči …4
Dění v obci …5
Příroda …6
Příroda, lidé …7
Toulky naší minulostí …8 |
|
|
|
Strašínský zpravodaj, čtvrtletník, vydává Obec Strašín, tel.: 376 587 223, 777 026 845 - starosta, zdarma k 15.3.2007, nákladem 250ks. Odpovědný redaktor: J.Helíšková, redakční rada: J.Blahutová, M.Melicharová a J.Sucháčová
Příští číslo vyjde v září 2007
Strana 2
Informace Obecního zastupitelstva
Z veřejných zasedání obecního zastupitelstva, která se konají vždy druhé úterý v měsíci od 19:00hod střídavě v přísálí KD ve Strašíně a v Lesním hotelu v Laznech
Usnesení
z veřejného zasedání ZO Strašín konaného dne 13.2.2007
Usn. č. 14/2007 – ZO pověřuje Jana Helíška sepsáním smlouvy na zpracování PD na
plynofikaci.
Usn. č. 15/2007 – ZO schvaluje nákup ruční motorové pily.
13.3.2007 od 19,00 hodin v Lesním hotelu Lazny
nepřijalo žádné usnesení
Usnesení
z veřejného zasedání zastupitelstva obce Strašín, konaného 10.4.2007
Usn. č. 16/2007 – ZO scvaluje pronájem č. parc. 1227/36, 946/3, 946/2 a 946/1 v k. ú. Strašín
Václavu Chalupnému bytem Strašín 152 za cenu bonity
Usn. č. 17/2007 – ZO schvaluje pronájem bytu ve Strašíně čp. 16 Věře Jelínkové.
☺GRATULUJEME:
Turnaje v šachu
V turnaji pro amatérské šachisty Klatovská věž skončil Josef Korál v kategorii 5. – 9. ročník čtvrtý, Ondřej Pítra v kategorii 1. – 4. ročník obsadil 3. místo.
Turnaje v judu
Také mladí judisté se činili – Matyáš Melichar v turnaji v Dvorci u Nepomuka skončil první v kategorii mláďat, Ondřej Pítra v tomto turnaji skončil třetí v kategoii mladších žáků. Dále se zúčastnil Ondřej Pítra turnaje Velká cena Plzně, kde získal druhé místo. V turnaji o Velkou cenu Strakonic obsadil Matyáš Melichar krásné třetí místo, Vojta Melichar, malý benjamínek, skončil ve svém prvním turnaji na slušném 5. místě. Ondřej Pítra byl čtvrtý.
Pohár rozhlasu – atletická soutěž družstev základních škol:
3. místo: Lucie Jiříková, Martina Valášková, Tereza Ševčíková, Zuzana Trnková
- mladší žákyně reprezentovaly základní školu v Kašperských Horách a přispěly k historicky první medaili v konkurenci velkých městských škol
Ë
Společenská kronika
Blahopřejeme k životnímu jubileu a přejeme vše nejlepší!{
Josef Jáchim, Jaroslava Sulová, Miroslav Kovařík, Václav Veselý, Helena Benešová
Vítáme nové sousedy! Přihlásili se k nám k trvalému pobytu: Dita Bandžalová – Kaňková, Ondřej Bandžal
Odhlásili se z trvalého pobytu: Hana Vaňková, Petr Novák
Pavlína Pítrová
Strana 3
Škola
Školáci v minulém období kromě učení také hodně cestovali – v březnu se spolu s MŠ vypravili do Sušice na veselé divadelní představení „Tři pohádky od pohádky“, v květnu také do Sušice na „Popelku“. V úterý 29.5. si všichni vyjeli autobusem do jižních Čech na dlouho očekávaný a připravovaný školní výlet – ve Strakonicích si prohlédli nově opravený hrad s věží, navštívili zámecký park a zámek Hluboká a moc se jim líbilo v ZOO Ohrada na Hluboké nad Vltavou.
V březnu proběhlo školní kolo matematické soutěže „Matematický cvrček“ (1.místo Maty Melichar) a „Klokánek“ (1.místo Vojta Kadlec).
Před Velikonocemi jsme si povídali o těchto jarních svátcích při prvouce, přírodovědě i v hodinách angličtiny, při pracovních činnostech jsme zaseli do kelímků obilí a rajčátka, malovali jsme vajíčka, zajíčky. Ke Dni matek nacvičily všechny děti vystoupení - přednesly básně a zazpívaly a ještě zahrály pohádku „O perníkové chaloupce“, pro maminky a babičky měly připravená pěkná vyšívaná přáníčka. Besídka se konala 10.5. ve škole.
V pátek 1.6. jsme společně s mateřáčky ze Strašína a ze Soběšic oslavili Den dětí – dopoledne jsme hráli hry a soutěžili, po obědě k nám do školy přijelo divadélko „Kašpárek“ s príma pohádkou o Honzovi a princezně. Moc jsme se nasmáli, byl to hezký a veselý den.
Blíží se konec školního roku – rozdáme vysvědčení, rozloučíme se se čtvrťáky, kteří už po prázdninách začnou navštěvovat jinou školu, a popřejeme si hezké letní prázdniny. Ať se všem vydaří!
Z.Vlasová
Školka
Trochu málo z rekapitulace činnosti dětí za uplynulé období: Velikonoce, jak už bylo podotknuto v minulém Zpravodaji, byly ve znamení pracovní a výtvarné výchovy. Děti mohly popustit uzdu své fantazii a vyzdobit si kraslici podle svých představ. Zhotovily si také ozdobný přebal na květináče s jarním motivem. Hotové výrobky si děti jako dekoraci odnesly domů.
Pak už následovalo pilné nacvičování pásma básní, písniček, tanečků a krátkých scének. Kromě tohoto – myslím si – velmi zdařilého vystoupení si pro maminky vlastnoručně vyrobily srdíčka, která jim při příležitosti Dne matek předaly. Na vystoupení mateřáčků se přišli podívat také kamarádi ze školy.
V pátek 1. června – Den dětí – jsme se sešli v základní škole, kde proběhly různé hry a soutěže. Odpoledne nás čekalo divadelní představení pohádky „O líném Honzovi“ v podání herců divadla Kašpárek z Českých Budějovic. Děti byly bezprostřední, pohotově reagovaly a spolupracovaly s herci.
Již tradicí se staly vzájemné návštěvy s Mateřskou školou v Soběšicích. Ani tento rok nebyl výjimkou a MŠ jsme navštívili v úterý 5. června. Zde byly pro děti připraveny také různé soutěže, pohoštění a společné hry na školní zahradě. Naše školka přivítá děti ze Soběšic již ve středu 13. června na společných sportovních hrách, kde si navzájem děti změří svoji zdatnost a obratnost a za své výkony budou odměněny diplomy.
Ve čtvrtek 21. června se uskuteční společný školní výlet do Pohádkové chalupy v Mlázovech s doprovodným programem. A pak už nás bude čekat rozloučení se šesti předškoláky, kteří budou pasováni na školáky, a ještě pár společných dní a pak HURÁ NA PRÁZDNINY….
Marie Holá
Strana 4
Hasiči
Aktuálně:
Výbor rozpracoval přijaté závěry a plán práce na rok 2007 a zahájil přípravu na již tradiční Hasičský bál, který jako již tradičně byl velmi úspěšný a všem účastníkům se v pěkných prostorách zdejšího kulturního domu líbil. V době příprav na hasičský bál došlo k živelné katastrofě. Naši členové se podíleli na likvidaci následků vichřice, odstraňováním padlých stromů na silnici do Malče, Javorníka, Zuklína, Věštína v Žichovicích a zprůjezdnění silnice Nezdice Kašperské Hory. Provedli jsme likvidaci lesního požáru, který vznikl naprosto neopatrným pálením v místní části obce Obnoží, kdy v prostoru 100 x 50 m bylo založeno 56 hromad klestí, buď u stromu nebo na parezu. V letošním suchém roce je na každém z vás si udělat závěr.
Byly zahájeny přípravy a nácvik našich mladých hasičů pod vedením Ing. Jiřího Chomého, Mileny a Václava Trnky. Závěrečný sraz „Hry Plamen“ mladých hasičů se uskutečnil v Janovicích v měsíci květnu. Naši mladí hasiči se umístili na 8. místě v rámci OSH Klatovy ze 44 soutěžících družstev. Úspěch. Veliké poděkování patří všem soutěžícím a především vedoucím, kteří věnovali čas nácviku a vlastní soutěži. V rámci okrsku č.11 Strašín byly provedeny zkoušky „ Strojník“, kterých se zúčastnilo 10 našich členů, kteří úspěšně absolvovali závěrečné ověření znalostí. Provedli jsme sběr železného šrotu, za který děkujeme všem našim spoluobčanům. Zúčastnili jsme se okrskové soutěže v Soběšicích, kde nás reprezentovala dvě soutěžní družstva pod vedením Karla a Martina Havlíků. Družstva se umístila na II. a III. místě z 5 účastníků soutěže a obě družstva postoupila do vyššího kola soutěže. Družstvo žen pod vedením Mileny Trnkové se zúčastnilo vyřazovací soutěže žen v Janovicích a ve své kategorii postoupilo z 5. místa do okresní soutěže, která se uskuteční opět v Janovicích 23.6.2007. Všem veliké poděkování.
Z historie:
.. pokračování...
Vozidlo Praga A 16 byla cisternová stříkačka vyrobena v padesátých letech, u řidiče v kabině byly ještě dvě místa pro dvě osoby, ostatní osoby seděly na lavičkách venku podél vozidla. Dnes takováto přeprava osob by byla v rozporu s platnými předpisy. Přesto však byl to pro nás hasiče velký pokrok, i když v jiných lépe vybavených hasičských sborech byla již nová technika. V této době se poprvé v historii našeho sboru podařilo založit kolektiv mladých hasičů / mladých požárníků /, zřizovatelem tohoto kolektivu byla tehdejší Pionýrská organizace, neboť v požárnické organizaci mohl být členem až od 18 let. Dnes si hasiči vychovávají svůj potěr od 6 ti let. Vedoucím tohoto kolektivu po odborné stránce byl jmenován Martin Michalík, který dětem věnoval velkou část svého volného času a především klidných nervů. Udržet na uzdě při hasičské technice, tak aby nedošlo k žádnému zranění dětí, je kus dobře odvedené práce.
Tato zastaralá technika při maximálním úsilí sloužila několik let, přesto dva roky byla mimo provoz pro technické závady. Dva roky shánění náhradních dílů a maximální pracovní úsilí byl korunováno úspěchem a opět bylo hasičské vozidlo schopné plnit poslání, k jakému bylo vyrobeno. V této době dochází k výměně ve vedení našeho sboru, na zasloužený odpočinek odchází tehdejší předseda pan Josef Dušek a dlouholetý velitel našeho sboru František Kampoš. Oba jmenovaní neustali ve své činnosti a radou či pomocí pokračovali v hasičské práci. Oběma těmto našim dlouholetým funkcionářům za dlouholetou, obětavou a záslužnou činnost pro náš sbor a spoluobčany patří veliké uznání a poděkování. Čest jejich památce…
Mužík Tomáš
Strana 5
Dění v obci
Akce, které proběhly:
Velikonoční pouť
Kampaň Den Země – proběhla 28.4.2007 úklidem obce, sběrem železného šrotu a nebezpečného odpadu, zakončena byla společným táborákem.
Den matek – tradiční besídky ve škole a školce opět potěšily všechny, kdo přišli.
Akce, které proběhnou:
19.6. v přísálí KD – setkání s pracovníky NSZM, zváni jsou všichni, kdo se zajímají o současnost i budoucnost naší obce
22.6. Svatojánská noc – sraz v 17:00 u totemu ve Strašíně. Co nás čeká? Tajemná výprava a bobřík odvahy!
přelom červenec / srpen - setkání rodáků v Nahořánkách
pouť na Malči
17.-19.8. – Indiánské léto - přípravy na tuto akci probíhají už nyní, kdo chce pomoct, ozvěte se.
Strana 6
Příroda
Zmije obecná (vipera berus)
Má krátké, silné, shora mírně zploštělé tělo. Na hřbetě je výrazná tmavá klikatá čára. Hlava je shora trojúhelníková. Délka těla 70-100 cm. Duhovka je u samců zmijí ohnivě červená a u samic rudohnědá. Světleji zbarvené exempláře s černou kresbou jsou samci, hnědavé nebo rezavohnědé s tmavohnědou kresbou jsou samice. Variabilita zbarvení je velká na rašeliništích, můžeme najít úplně černé exempláře. Zmije obecná je ovoviviparní, což znamená, že vejce zůstávají v matčině těle tak dlouho, než se mláďata úplně vyvinou. Mláďata zmije se rodí obalené tenkou blankou, kterou protrhávají mrskavými pohyby těla. Doba líhnutí je srpen nebo září. Každé mládě měří asi 15 cm a jedna samice jich porodí kolem deseti.
Zmije obecná je jediný jedovatý had, který u nás žije. Je velice užitečný a proto zasluhuje ochrany.
J. Rybáček
Strana 7
Příroda
Minule jsem Vám slíbil, že dnešní včelařské okénko bude sladké a bude vonět medem. Co to vlastně med je, jak vzniká a jaké má vlastnosti? Med je sladká látka, kterou včely připravují z nektaru květů nebo z medovice. Tento produkt včely sbírají, přeměňují, přidávají vlastní výměšky a ukládají do voskových buněk. Nejčastějším zdrojem medu je nektar, ten je včelami do úlu přinášen, ukládán a ustavičným přenášením zahušťován až do konečné podoby zralého medu. Tím, že včely med neustále nasávají, obohacují ho o důležité enzymy svého těla, takže v konečné podobě není med jen produkt rostlin (jakási zahuštěná sladká šťáva), ale každá včelka ho obohatí. Aby vznikl 1 kg medu, potřebují včely navštívit asi 2,5 milionu květů. Nikdy nemůže být med toxický, protože by včelka dřív uhynula, než by jedovaté látky stačila donést do úlu.
Co tedy med obsahuje? Několik druhů cukrů, např. glukózu, fruktózu, melicitózu atd., dále fosfor, sodík, draslík, železo, fytoncidy a další, pro naše tělo důležité látky, třeba organické kyseliny, bílkoviny, stopové prvky, aromatické látky atd. Hotová lékárna! Pro zachování významných vlastností je důležité správné uchovávání medu a šetrné zacházení s ním. Je nutné dodržet absolutní čistotu, uchovávat ho ve tmě při určité teplotě (asi okolo 15°C). Nejlepší nádoby jsou skleněné nebo porcelánové.
Jaké jsou příznivé vlastnosti medu? Ničí řadu baktérií, zárodky plísní a kvasinek. Dobře vyzrálý med je hustý, voňavý, podle původu má různou barvu, většinou pochází z více druhů rostlin. Jednoduché cukry z medu se ihned vstřebávají, jsou tedy okamžitým zdrojem energie (jakási přírodní „kapačka“). Na co med příznivě působí? Na bolesti hlavy, poruchy spánku, úpravu zažívání, kožní problémy atd. Pozor si musí dávat jedině diabetici (o užívání je nutno poradit se s lékařem).
V závislosti na složení medu dříve nebo později tento zkrystalizuje (nesprávně zcukernatí). Tím se ale med neznehodnotí. Chceme-li ho zpětně ztekutit, zahřejeme ho ve vodní lázni tak, aby teplota nepřesáhla asi 45°C (za občasného míchání). Včelaři taky med pastují, tj. míchají ho tak dlouho, až se vytvoří bílá hmota, která už nikdy nezkrystalizuje, je pastovitá a dobře se roztírá.
Tak dobrou chuť a pokračování zase příště.
Č. Jílek
Lidé
Javorná již není Javorník
Javornická hornatina, severní výběžek centrální Šumavy – Plání, jako jediný jejich horopisný okrsek, není součástí národního parku ani chráněné krajinné oblasti Šumava. Rozkládá se však v jejím přímém sousedství v úseku Stachy – Kašperské Hory a dále v prostoru ohraničeném obcemi šumavského Podlesí, Nezdice – Strašín – Vacov.
Jejím nejvyšším vrcholem je Javorník s rozhlednou. Jeho nadmořská výška byla a je dosud publikována ve dvou rozdílných hodnotách, 1066 a 1089 m. Této skutečnosti se nevyhnula ani nejnovější encyklopedická studie „Šumava, příroda – historie – život“, vydaná nakladatelstvím Uhlíř-Baset 2003, včetně dotisku 2005. Tam v abecedním seznamu nadmořských výšek jednotlivých vrcholů, na str. 103, je uveden Javorník s hodnotou 1066 m, zatímco na str. 117, v popisné části horopisu, je uvedena hodnota 1089 m.
Kde vznikla tato dvojkolejnost? V Ottově naučném slovníku, díl XII pod heslem Javorník na str. 128 uvedeno: „J.(Ahornberg) hora severní Šumavy viz Čechy str. 17.“ V tomto odkaze se čtenář dočte, že díky železnici Eisenstadstské jedná se o nejnavštěvovanější oblast Šumavy a odtud směrem k východu horské pohoří rychle klesá a jediná vyšší hora je Ahrnberg 1089 m. Dalším podrobnějším studiem horopisu Šumavy v tomto díle slovníku se však na str. 15 dozvídáme: „nejprudší sráz k Otavě má Srní (Rehberg 855), kde povstává tato stokem Vydry s Křemelnou 641 m. Tu mají Renštýn Dolní 568, Hory Kašperské vpravo 739 a dále Žďánovská hora 1063, Javorník 1065,...“
Tak v roce 1893 náš Javorník měl již svou úřední nadmořskou výšku. Takovou hodnotu nadmořské výšky uvádí i Vilímkova podrobná mapa okresu Sušice, č. 49 z roku 1930, zatímco v oblasti Kochánovských plání uvádí jejich nejvyšší horu Ahorn B. – Javorník 1089. Zde se tedy nalézá kořen oné dvojkolejnosti, kterého mechanickým opisováním se dopustila i řada odborníků, a ten byl způsoben vývojem počešťování německých místopisných názvů Šumavy. Německy Ahorn je česky Javor, ale AhornB. není dnes Javorník, ale Javorná.
V. Valenta
Strana 8
JAK ŠEL ŽIVOT …
V z p o m í n k y o d B i s k u p ů
(1.pokračování vzpomínek pana Františka Bečváře *1910 +2004)
HOSTINNÝ DŮM
„Hostinný dům“ – tak nazval jeden ze svých románů nejslavnější spisovatel Šumavy – Karel Klostermann. Spisovatel ve svém díle zachoval pro příští pokolení obraz způsobu života lidu ve Strašíně a jeho okolí. Od těch dob se mnoho změnilo. Ve Strašeňském potoce, jehož tok býval tehdá daleko mohutnější, ba tak mohutný, že lososi v době tření připlouvali až ke mlýnu U Šimků, uteklo mnoho vody.
V šumavských hvozdech, které tehdá postihla velká větrná a „broučková“ kalamita, padly za oběť obrovité kmeny porostů, narostly zase stromy nové, ovšem zdaleka ne tak mohutné, ale opět již zase staleté. Odešli na věčnost také i lidé, o nichž bude zde napsáno, i jejich bližší následovníci a tak si dovolím použít zcela autentičnosti jejich postav.
Minulo celé století od doby, kdy „Hostinný dům“ byla zájezdní hospoda (nyní Kulturní dům), kterou navštěvovali i naši otcové a mnohé nám také vyprávěli. Rád bych, aby tyto přímé zážitky nepřišly zcela v zapomenutí a tak o nich napíši tak, jak z vyprávění tehdejších účastníků se v mé paměti zachovaly.
V té době na hájovně U Biskupa žil hajný a myslivec Matěj Bečvář. Lesy kolem zvané „Biskupovice“, táhly se od Javorníku k Zuklínu, odtud až po „Krůsinu“, k přeraženému mezníku, který stál (s vytesanou schwarzenberskou korunou) na cestě od Růždí do Lhoty Kůstré. Na tomto lesním majetku od počátku druhého tisíciletí, vystřídali se majitelé od biskupství pražského, přes rytíře Kocze pány na Dobrši, od r.1752 pak Schwarzenberkové, páni na Krumlově a Hluboké, v jejichž službách v době vyprávěné tento hajný také sloužil. Na severovýchod od hájenky rozprostíral se tehdá staletý smíšený les „Pahorky“, který tou dobou byl mýcen a klády, zvláště ty dlouhé pro stavbu lodí (kláda musela být 26 m dlouhá a ve slabém konci musela mít ještě průměr 30 cm), odvážely se do Žichovic na vaziště, odkud jako vory byly po vodě plaveny až do Hamburku. Klády dopravovaly se do Žichovic po nápravě, to znamená na vorech, nebo v zimě na saních tažených koňskými nebo volskými potahy. Lidé, kteří odvoz prováděli, byli povětšině sedláci z Malče, Strašeně a okolí a říkalo se jim povozníci nebo kladaři.
Hajný Matěj Bečvář – jinak po hájovně nazývaný „Biskup“, k tomuto kladaření choval také dva páry tažných volů. S potahy jezdil nejstarší syn Josef a jeden najatý čeledín. Za dopravu z lesů až do Žichovic platila firma (Klár Hřensko, Fojtl, Bubeníček a jiní obchodníci dřevem) za jeden pevnej (1 m3) jeden zlatej. Koňáci jezdili do Žichovic 1 x denně (nakládali na vůz 3 až 5 m3), volské potahy 1x za dva dny a to tak, že první den v lese fůru naložili a druhý den jeli do Žichovic. Zlatka měla tehdá asi takovýto kurz : zlatka měla 100 krejcarů, 3 krejcary byl „trojník“ a 6 krejcarů byl šesták“. Za šesták se prodával máz dobrého piva (což bylo asi l,5 litru).
Na zpáteční cestě ze Žichovic stavěli se přespolní formani ku kratšímu odpočinku v Hostinném domě ve Strašeni, hlavně aby dobytčatům táhnoucím prázdné povozy dostalo se trochu krmě, či nápoje a oddechu. Takto běh života podlešáků plynul, dokud se lesy těžily.
Však nic netrvá věčně. Staré lesy v okolí Malče se odtěžily, místní kladaři pozbyli příležitosti dobrého výdělku a tak potahy, zvláště volské, se prodávaly. Také nejstarší syn Biskupa Josef přestal formanit, nastoupil do služeb knížete Schwarzenberka jako lesní hajný pro lesy v Krankotech, mladší syn Jan, který se dříve učil ve hře na valdhornu, nastoupil též do služeb Schwarzenberka jako myslivec a lesník v Kubově Huti na Boubíně.
Třetí syn František v té době chodil do obecné školy ve Strašeni, kam chodili též žáci z Malče. Škola byla žáky přímo nabita (chodilo sem kolem 500 žáků) a tak se jednou stalo, že po hodině náboženství, která byla toho dne ve vyučování jako poslední, zazvonil zvonek a děti se vyhrnuly ze tříd do chodby, jako lavina po schodech ven. František stanul na schodišti a odtud se valící žáci v něm vyvolali dojem početného stáda ovcí (které jako malý kluk někdy pomáhal pást malečskému pastýři a to hlavně kvůli jeho ovčáckému psu, kterému se říkalo Švarcka a uměl dokonale stádo obhánět). Tu František vložil dva prsty do úst, mocně hvízdnul a halasně zavolal: „Švarcka – vobežeň to“! V tu chvíli stál za ním strašeňský pan farář, Františka uchopil za ucho a vtáhl jej zpět do třídy a tam jemu lískovkou vysázel.
Ten výprask by byl kluk nějak unesl, ale horší bylo, že ucho bylo natržené. Po návratu domů ze školy v obavě, aby u rodičů nedošlo k dalšímu potrestání, uchýlil se František na vejminěk k babičce (dožila se 101 let) a té se vyzpovídal. Babička Františka ošetřila, politovala a řekla: „Zejtra si za panem farářem dojdu a řeknu mu něco, že už tě víckrát neuhodí.“ Přesto, že babičce tehdá již minula 80tka, nebylo jí zatěžko doběhnout od Biskupa do Strašeně. A tak příští den měl pan farář Ziegloser na faře návštěvu, na jejíž výklad asi dlouho nezapomněl. Výsledek byl takový, že až do ukončení školní docházky měl František od svého katechety naprostý pokoj. … Pokračování příště