Obsah
Strašín – Lazna – Věštín – Nahořánky – Maleč – Zuklín
T
Duben 2009 1/2009
Motto: Nikdy neříká něco jiného příroda a něco jiného moudrost.
Vážení spoluobčané!
S nástupem jara máme všichni plno práce. I letos jsme jarnímu úklidu přispěli akcemi ke Dni Země – sběr železného šrotu, oděvů, objemného, nebezpečného odpadu a elektroodpadu, úklidem kolem našich obydlí. V posledních měsících nás trápila nejistota kolem financování zdejší základní školy. Mám radost, že se situace vyřešila pro nás pozitivně, rozpočet určený z Plzeňského kraje pro rok 2009 pokryje náklady. Důležitosti zachování školy v obci jsme si všichni vědomi a Vy jako občané jste se tak vyjádřili i při podzimním Posvícení. Bohužel se však příští školní rok pozastaví činnost mateřské školky z důvodu nedostatku dětí. Věřím, že malé děti ve Strašíně opět přibudou a dveře školky se budou moct znovu otevřít. Ještě jednou bych rád upozornil občany na volné pobíhání psů po obci. Množící se stížnosti vedly k tomu, že jsme vydali zákaz volného pobíhání psů, a já doufám, že ho majitelé čtyřnohých přátel budou respektovat. Po krásně prosluněných Velikonocích se můžeme těšit na máj – stavění májky a pálení čarodějnic. U dalšího zpravodaje na shledanou…
starosta Jan Helíšek |
|
Obsah:
Informace OZ …2
Sport, příroda …3-4
Škola, školka …5
Mladí v šlépějích ..…6-7
Toulky naší minulostí …8
|
|
|
|
Strašínský zpravodaj, čtvrtletník, vydává Obec Strašín, tel.: 376 587 223, 777 026 845 - starosta, zdarma k 20.4.2009, nákladem 250ks.
Příští číslo vyjde v červenci 2009.
Strana 2
Informace Obecního zastupitelstva
Z veřejných zasedání obecního zastupitelstva, která se konají vždy druhé úterý v měsíci od 19:00hod střídavě v přísálí KD ve Strašíně a v Lesním hotelu v Laznech.
Usnesení
z veřejného zasedání Zastupitelstva obce Strašín konaného dne 13.1.2009
Usn. č. 69/2009 – ZO schvaluje pronájem ordinace praktického lékaře včetně čekárny o výměře
Usnesení
z veřejného zasedání Zastupitelstva obce Strašín konaného dne 10.3.2009
Usn. č. 70/2009 - ZO pověřuje Jana Helíška podáním žádosti o pronájem pozemku č. parc.
1125/3 v k. ú. Strašín ve vlastnictví Pozemkového fondu ČR (zahrada
u zdravotního střediska) a zároveň jej pověřuje podpisem nájemní
smlouvy.
Usn. č. 71/2009 – ZO v rámci Integrovaného operačního programu E-GOVERNMENT
v obcích Czech Point schvaluje smlouvu o spolupráci s Městem Sušice
za účelem poskytování vyjmenovaných služeb EGONcentra a pově-
řuje Jana Helíška podpisem této smlouvy.
Usn. č. 72/2009 – ZO v rámci Integrovaného operačního programu E-GOVERNMENT
v obcích Czech Point schvaluje Podmínky Rozhodnutí o poskytnutí
dotace a pověřuje starostu podpisem těchto podmínek.
Petr Janoušek
Prodej paliv
Strašín čp. 16 (vchod do KD)
Nově otevřená kancelář prodeje paliv přijímá objednávky na bílinské a mostecké uhlí za bezkonkurenční ceny. Objednávky je možné hlásit na č. tel. 732 519 272. Těšíme se na spolupráci s Vámi. Petr Janoušek.
Ë
Společenská kronika
S radostí vítáme nové občánky! Narodili se: Robert Vokáč
Blahopřejeme k životnímu jubileu a přejeme vše nejlepší!{
Blažena Kopová, Jiří Šefl, Anna Hofmannová, Cyril Harant, Jan Škanta.
Vítáme nové sousedy! Přihlásili se k nám k trvalému pobytu: František Kudláček
Odstěhovali se: Lucie Prokůpková, Veronika Prokůpková, Jelena Barnokyová, Petr Kopecký, Tomáš Pohanka
Opustili nás: Úmrtí: Jarmila Havlíková, Rozália Lhotáková, Emilie Sallerová, …..Oudesová, Jiří Scheinherr
Pavlína Pítrová
Strana 3
Mladí judisté opět bodovali
Rok 2009 zahájili judisté opět úspěchem na Čoko turnaji v Kaplici. Matyáš Melichar obsadil 2. místo v kategorii mladších žáků, Vojta Melichar rovněž 2. místo v kategorii mláďat a Víťa Helíšek získal svou první bronzovou medaili a zúročil tak předchozí zkušenosti ze závodů.
Úspěchy sklízeli i na oddílových randori, kde Matyáš Melichar obsadil 1. místo ve své váhové kategorii mladších žáků, Vojta Melichar 2. místo v kategorii mláďat, Víťa Helíšek 1. místo rovněž v kategorii mláďat a Ondřej Pítra 1. místo v kategorii starších žáků. Dne 4.4.2009 se pak v Jarním turnaji v Nepomuku umístili takto: Matyáš Melichar 1. místo, Vojtěch Melichar 3. místo a Ondřej Pítra 3. místo. Blahopřejeme!
Pavlína Pítrová
Turnaj ve stolním tenise
Na začátku ledna, přesně 3.1.009 se uskutečnil již pátý ročník turnaje ve stolním tenise o Strašínský pohár. Již třetím rokem se hraje o putovní pohár, který vyrobil pan Jaroslav Reindl. Turnaj spolu pořádali Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Strašín a Svaz dobrovolných stolních tenistů (SDST) Strašín.
Turnaje se zúčastnilo 21 hráčů, což je rekordní počet. Pořadatelé určili následující systém turnaje. Hráči byli rozlosování do čtyř skupin. Vítězové ze skupin postoupili rovnou do čtvrtfinále, předtím si však zahráli mezi sebou o nasazení. Hráči z druhých až pátých míst ze základních skupin si mezi sebou zahráli o postup do čtvrtfinále. Hráči umístěni na posledních místech vytvořili skupinu a zahráli si mezi sebou.
Ve čtvrtfinále se utkali tyto dvojice Kankrlík - Kopa V., Oudes - Kojzar, Kopa B. - Kučera a Plicka - Chromý ml. Semifinále skončila následujícím výsledkem Kankrlík - Plicka 3:0 a Oudes - Kopa B. 0:3. V boji o třetí místo vyhrál Oudes 3:0 nad Plickou. Ve finále hraném na čtyři vítězné sety porazil Kankrlík Kopu B. 4:0 a získal tak na rok putovní pohár.
Součastně probíhal také turnaj juniorů, kterých se dostavilo šest. Hráli systémem každý s každým. Na medailových pozicích se umístili: 1. místo Ondřej Pítra, 2.místo Václav Chalupný a na 3. místě Jan Chalupný.
Jménem pořadatelů děkuji všem hráčům za účast.
Jiří Chromý
Příroda
Až dosud jsem se zmiňoval o blahodárných účincích medu užívaného vnitřně jako součást potravy. Ale medem je možno léčit také zevně. Mám na mysli medové masáže. Zde se využívá účinků prospěšných a čisticích látek v medu. Jde o masáže zad v oblasti páteře. Tyto masáže pomáhají při stresu, chronických nemocech, důsledcích nezdravého životního stylu a proti stárnutí. Dochází při nich k čištění pórů a k důkladnému prokrvení pokožky. Pozitivní síla medu působí na pokožku přímo do organismu. Med osvobozuje tělo od usazenin z léků, potravin i okolního prostředí, má tedy čistící účinek.
Jak masáže probíhají? Leží se na břiše, masér potře záda tekutým medem a vmasíruje ho do těla třením krouživými pohyby. Med vlivem napětí houstne a barví se (tmavne).
Medové masáže se osvědčily při: potížích krevního oběhu, alergiích (ne na včelí produkty), onemocnění svalů a kloubů, artróze, žaludečních a střevních poruchách, onemocnění způsobených plísněmi, chronické rýmě, bolestech hlavy, nespavosti, jaterních chorobách, poruchách slinivky břišní, slabostech ledvin a při celkovém vyčerpání organizmu.
Komu se medové masáže nedoporučují? Lidem trpícím alergií na med, kteří mají citlivou pokožku a těm, kteří mají po těle ranky a odřeniny.
Po ukončení se med spláchne teplou vodou nejlépe pod sprchou. Masáž se nemá provádět silou, má být příjemná.
Čestmír Jílek
Strana 4
Příroda
Skorec vodní (Cinclus sinclus)
Pták roku 2009
Celá Evropa mimo východní část je domovem podivuhodného skorce vodního. Je většinou stálý, v zimní době se však někteří jedinci toulají a především slétají z horských oblastí do údolí. V dubnu až květnu si buduje hnízdo v těsné blízkosti vodního toku. Jednou je to otvor ve strmém břehu, podruhé spleť převislých kořenů, jinde zase konstrukce dřevěného mostu či skalní štěrbina. Je-li však na potoce vodopád, za kterým je dutina, pak ji skorec použije jako úkryt pro hnízdo. Nemůže tam vniknout vetřelec, protože hnízdo je padající vodou bezpečně chráněno. Samička pak snese 4 až 6 čistě bílých vajíček, z nichž se po 15 až 17 dnech líhnou mláďata. Hnízdo opouštějí po 3 týdnech. Potravu si skorec obstarává svérázným způsobem. Hledá si ji pod vodou, do které rychle vbíhá, a na dně potoků a říček sbírá larvy hmyzu a drobné korýšky. Dnes na našich potocích vzácný pták.
Barva jeho peří je tmavohnědá až černá. Má velkou bílou náprsenku, táhnoucí se od zobáku až hluboko na prsa. Dobře plave a potápí se, jako jediný z řádu pěvců loví kořist pod vodou.
Josef Rybáček
Strana 5
Škola
Konečně přišlo tolik vytoužené jaro! Můžeme si s dětmi vyběhnout na hřiště, chodit na delší procházky, pozorovat květiny a těšit se z krásných dní.
Ale jak jsme se vlastně zabavili přes dlouhé zimní dny? Myslím, že nám činnosti a aktivity nechyběly. Před vánočními prázdninami jsme se rozloučili vánoční besídkou, kde děti předvedly mimo jiné i divadelně zpracovanou pohádku " O Sněhurce". Po Vánocích jsme si ve škole udělali Tři krále, 21.1. jsme vyrazili do Sušice na divadelní představení "Látané příběhy krejčíka Honzy" a tím si zpříjemnili chvíle před očekávaným vysvědčením. Po rozdání pololetního vysvědčení jsme se všichni těšili na jarní prázdniny, které byly letos od 16.2. do 20.2. V Kašperských Horách jsme 20.3. absolvovali filmové představení "Cesta na měsíc", které bylo v 3D kvalitě, a proto jsme film museli sledovat ve speciálních brýlích. Všichni jsme se velmi pobavili. 25.3. jsme se odreagovali na zimním stadionu v Sušici, kde se děti dosyta vybruslily. 27.3. jsme jeli opět do Sušice, tentokrát na divadelní představení "O neposedné pomlázce", které na nás už pomalu dýchlo čas Velikonoc, které jsme si všichni pořádně užili. Odpočinutí a plní sluníčka jsme se po velikonočních svátcích vrátili do školních lavic a těšíme se, co nového na nás opět čeká.
I vy si užívejte jara z plna hrdla a když budete mít chuť, přijďte se podívat na naši besídku, která se bude konat ke Dni matek začátkem května.
Jitka Žižková
Školka
Vánoční besídkou pro nás ve školce nastal čas klidu a pohody, čas prázdnin prožitých s našimi nejbližšími. Definitivní tečkou za tímto časem udělal šestý leden – den Tří králů. Ten den jsme se naposledy rozloučili s vánočním stromečkem.
Poté nám nastal zimní čas. Paní Zima letos nebyla skoupá ani na sníh, ani na mráz. I proto jsme si mohli zimu užít, jak se patří. Užili jsme si zimní radovánky – sport, koulovačky, stavění sněhuláka. Kromě toho jsme se naučili i několik básniček a písniček se zimní tematikou. Učili jsme se rozeznávat stopy ve sněhu, krmili jsme ptáčky. Ještě v zimě jsme také stihli návštěvu divadla, představení s názvem Cesta do Záplatovic se konalo v Sušici.
Na čtvrtý únor se připravovaly především předškolní děti, které šly tento den k zápisu do první třídy ZŠ. Povídali jsme si s dětmi o tom, jakou mají představu o svém budoucím povolání.
Po jarních prázdninách nás čekal tradiční Masopust a vše co k němu patří. Výroba škrabošek, tradiční rej i maškarní karneval.
Pranostika březen, za kamna vlezem se letos zcela vyplnila. Navzdory tomu jsme už s dětmi mohli pozorovat první jarní květiny, rašení nových pupenů na stromech, při pobytu venku jsme se také už mohli zaposlouchat do jarního ptačího zpěvu.
V pátek 27. března navštívily děti divadelní představení O neposedné pomlázce. Jak název napovídá – šlo o velikonoční tematiku. S Velikonocemi dále souvisí tvořivá činnost, která nás bude v nejbližší době zaměstnávat.
Holá Marie
Strana 6
Mladí v šlépějích starých rodů
Naše údolí s obcemi, osadami a samotami je prastarou šumavskou enklávou. Potřebuje mladé vzdělané lidi, schopné pochopit hodnotu tohoto vzácného území v souvislosti se zajímavou rovnicí životního stylu, který se zde tak důvěrně nabízí. Využijí-li aktivitu a nápaditost svého mládí a budou-li respektovat pravidla potřebná pro realizaci záměrů ekonomických, kulturních, ale i těch, které se týkají kvality života, a budou-li srozumitelně a s nadhledem definovat tyto cíle, pochopí i jednoduchou definici rovnice, o které se zmiňuji. Respekt občanů k těmto jejich aktivitám pak sehraje v tomto procesu klíčovou roli a bude to ten správný směr rozvoje našeho výjimečného přírodního prostoru.
Ráda bych Vám v této souvislosti představila dva zanícené Šumaváky, kteří věnují svůj volný čas pro zachování místních hodnot a zdrojů – kulturních, společenských i přírodních.
Michael Švec (Zuklín čp.13) - t.č. redaktor zahraniční rubriky významného českého deníku, se kterým se můžeme setkávat na e-m adrese: zuklin@zuklin.cz.
Jiří Novák (Ostružno čp.64) - v současnosti dokončuje studia na Karlově Univerzitě v Praze (m.j. v minulém roce absolvoval roční stáž v Mnichově, dokončil bakalářská studia na UK Praha a svoji závěrečnou bakalářskou práci nazval: „Strašín-pošumavská ves“.
Následně zde zařazujeme zajímavý příspěvek Jiřího Nováka, rozdělený do několika statí, který je určený Vám, čtenářům Strašínského zpravodaje.
Jaroslava Sucháčová
Internetový portál www.podhuri-sumavy.cz
Zanedlouho tomu bude rok, co vznikly nekomerční internetové stránky Podhůří Šumavy. Autorským kolektivem je nepočetný tým lidí, které spojuje vztah ke krajině, historii i kultuře šumavského Podlesí. Původním důvodem vzniku stránek byla snaha informovat místní občany i turisty o výjimečnosti a krásách této oblasti, kterou si autoři vymezili geograficky (severně od Javorníka a Žďánova) i historicky (hranice někdejšího žichovického panství). Po několika měsících fungování a mnoha kladných ohlasech ze strany internetových návštěvníků začaly stránky žít svůj vlastní život. Stále nové a nové podněty, návrhy a doplnění informací ze strany uživatelů jsou hnacím motorem našeho snažení.
Vstupní stránka slouží jako rozcestník ke všem vsím a najdeme na ní i informace, které se vztahují k celé oblasti. Jedná se především o čítárnu, kde jsou zveřejňovány publikované i zcela nové texty a zprávy. V sekci z regionu se snažíme aktuálně informovat o akcích a událostech kulturního i celospolečenského rázu. Nechybí ani podstránka s aktualizacemi, kde se lze přehledně seznámit s jednotlivými staveními v dané vsi i lidmi v nich kdysi žijících. Ve fotogalerii je představena historická i současná doba vsi, většinu zde uveřejněných snímků poskytli místní občané. Samozřejmostí je i stránka s aktualizacemi a kniha návštěv.
Lidé kolem Podhůří Šumavy se snaží přispět i vlastními silami k propagaci popisovaného kraje. Důkazem budiž nejen tento příspěvek, ale i „znovuobjevení“ hodinek Matěje Studničky z Podzuklína či činnost kolem mapy bývalého žichovického panství z poloviny 18.století a mnoho dalších aktivit, které jsou rozpracovány a čekají na své dokončení a zveřejnění.
Veškeré akce by však nebylo možno uskutečnit bez podpory a pomoci mnoha lidí, kteří nemají s projektem Podhůří Šumavy přímou spojitost a jejichž vyjmenování by zabralo většinu stránek tohoto periodika. Jim patří náš, často nevyslovený, dík! Uvítáme rádi i další přispěvatele a pomocníky. Těšíme se na návštěvu na www.podhuri-sumavy.cz
Strana 7
Jak vypadal Strašín v polovině 18.století?
V roce
Jedinečnost map tkví ve faktu, že se autor nesnažil jen o pouhé půdorysné zobrazení vsi, ale nakreslil jednotlivé domy skutečně z ptačí perspektivy. I proto je velikost obou map úctyhodná, přibližně 3,5 x
Jak vypadal Strašín v polovině 18.století? Jádrem byla samozřejmě náves. Mimo ni stály jen chalupy podél silnice k Soběšicům (poslední byly chalupy čp.37 a 38 u Vachoušků a u Staňků po pravé straně a chalupa čp.34 Kopů po levé) a pozdější Hostinný dům čp.16. Mnohem významnější roli než dnes měly cesty z návsi skrz dvůr u Janotů čp.27 a podél Jáchimů čp.39. Velikost vsi odpovídá popisu dle dokumentu o sto let staršího, tzv.berní rulou z roku 1654. Ani přibližně o sto let později, dle map stabilního katastru z roku 1837, se velikost ani tvar Strašína radikálně neproměnily. Stály zde především velké hospodářské usedlosti.
Mapa je archivním pramenem svého druhu jedinečným. To, co je slovy nutno kostrbatě popsat, lze jednoduše nahradit obrázkem či fotografií. Přesto zde není možno otisknout obrázek Strašína z mapy žichovického panství z poloviny 18.století. Proč?
Odpověď je jednoduchá. Jedna mapa – ta mladší – má celkem šťastný osud. V současné době se totiž restauruje z finančního příspěvku pana Michaela Švece. Druhá mapa je na tom poněkud hůře. Její stav je tragický a její restaurování bude náročné nejen z finančního hlediska. Jakákoliv manipulace s ní znamená její poškozování.
O existenci a stavu map informoval již po druhé světové válce sušický historik Vladimír Holý. Možná, že někteří obyvatelé Strašína o mapách vědí, znají jejich osud, či je dokonce viděli. Proto budu rád, když mne tito lidé budou kontaktovat.
Cirkus Hagenbeck
Mezi mou velkou zálibu náleží sběr informací a materiálů o cirkusovém životě ve Strašínu a okolí. Jedná se o záležitost časově náročnou, vyžadující spolupráci i místních občanů. Jsem proto rád, že mně bylo umožněno zveřejnit na stránkách Strašínského zpravodaje fotografii kapely u cirkusu Hagenbeck.
Prosím čtenáře o pomoc s identifikací zde vyobrazených osob. Je mezi nimi jisté někdo z vašich otců, dědů či jiných příbuzných. Zapátrejte též na půdách, jistě tam naleznete nějaký doklad o tehdejším bohatém cirkusáckém životě – noty, hudební nástroje, fotografie, psané vzpomínky a podobně. Zároveň budu rád, budou-li mne kontaktovat pamětníci a podělí se se mnou o své životní zážitky.
Jiří N o v á k
Kontakt: e-m: ostruzno64@seznam.cz, adresa: Jiří Novák, Ul. Pejevové 3118, Praha 412, 143 00.
Strana 8
JAK ŠEL ŽIVOT …..
V z p o m í n k y o d B i s k u p ů
(7.pokračování vzpomínek pana Františka Bečváře – *1910+2004)
HRAD DOBRŠ a javornické lesy
Do které doby a v jakém rozsahu byly lesy v okolí Javorníku v držení duchovenstva, není přesně známo, ale od roku 1377 se připomíná první známý držitel na hradu Dobrš – Přibík z Dobrše, řečený Kocík. Jeho rod (Koců) udržel se na Dobrši po celá staletí. Do držení tohoto rodu přešly i lesy biskupské.
Kdy se tak stalo, není rovněž známo, protože první Desky zemské shořely. V roce 1479 se nacházejí v držení bratrů Koců (Jindřich, Přibík, Vintíř, Humprecht, Petr, Hynek a Markvart), kteří v témže roce vedou půtky s biskupem Pasovským a téhož roku smlouvou smírnou tuto při skončili.
Roku 1528 přejímá Krištof Koc z Dobrše po svém otci následující dědiny: Dobrš tvrz s dvorem poplužným a ves celou, Chvalšovice, Radkovice, Dřešín prostřední, Němčice, Kváskovice, Zalezly, Maleč, Lhotu pod Kustrým, Vrbici, Rohanov, Úbislav, Ždíkovec, Vranišov, Mladíkov - vsi celé, Přečinov tvrz pustou s dvorem poplužným a ves v Drážově, Lhotce nad Rohanovem, Čábuzích, na Pohorští, Benešově Hoře c.t.m., Biskupovice ves pustou s lesy, loukami, rybníky, potoky a mlýny, Koryta, Dobročovice vsi pusté v Dobrši a Zdíkovci.
Toto zboží dal si dne 15.3.1544 znovu vložiti (protože desky zemské shořely) a přikoupil nadto v roce 1556 tvrz pustou Žihobce se vsí za 850 kop. Tento statek byl vlastně určen k tomu, aby na něm jeho manželka Kateřina z Běšin měla své vdovské sídlo.
Tak jako jejich předkové, byli i oba manželé vyznání katolického a roku 1561 nechali opravit zpustlý kostelík na vršku v Dobrši a přizpůsobit ku vykonávání katolických obřadů. Kostelu darovali velký zvon 96 centů těžký s nápisem :„věřícím v všeobecnou římskou katolickou církev“.
Poslední Koc z větve dobršské byl Václav s manželkou Ludmilou. Manželství bylo bezdětné a tak Václav před svou smrtí napsal poslední své pořízení, v jehož závěru je napsáno, aby statky Dobrš postoupeny byly za 14.000 kop míšen. příbuzenstvu z rodu Koců (pořízení bylo sepsáno 29.ledna 1607).
Po smrti Václava v r.1609 vytvořily se čtyři rodové větve: Žihobecká, Přečínovská, Ohrazenická a Miletická. Statek Dobrš rozdělen na čtyři díly (4 cedule). Čtvrtý díl Žihobce obdržela Ludmila a patřily k němu tyto vsi: Věštin, Rozsedly, Kačice, Šimanov, Ostružno, Žďánov, Nezdice, Strašeň a Maleč. Vsi, které přináležely ku ostatním třem větvím rodu Koců, jsou v deskách zemských vesměs zapsány, ale není zde zmínky o vsi Javorníku, která tehdy patřila k šumavskému hvozdu, královské rychtě Stachy.
Roku 1668 dostává se rod Koců do stavu panského, pro jeho starožitnost a pro platné služby konané domu císařskému. Roku 1692 převzal Dobrš Hubert Zikmund, který zde začal stavbu nového zámku, ale stavbu nedokončil – prodal panství roku 1707 Adamovi Františkovi, knížeti ze Schwarzenberka za 54.000 zl. a 200 dukátů klíčného. Kníže Schwarzenberk, majitel zámků Vimperk, Horní Vltavice, Vyšší Brod, Krumlov, Třeboň a Hluboká nad Vltavou zámek Dobrš nepotřeboval a přeměnil jej v r.1709 na obilní sýpky. Druhou část s vedlejším stavením vykázal za obydlí chudým nájemníkům knížecích polností. Zámek Dobrš brzy spustl a lesy pokrývající horu Javorník s původním pojmenováním Bioskupovice a Krankoty byly přiděleny k panství Vimperk, lesní úřad v Přečíně.
Koncem 18.století za vlády císaře Josefa II., při katastrálním zaměřování a přidělování čísel parcelních jednotlivých pozemkům a čísel popisných obytným budovám, byly lesy Biskupovice i Krankoty na temeni a úbočí severozápadní strany hory Javorníku zaměřeny do katastrálního území obce Lhoty nad Rohanovem o celkové výměře kolem
V lesích byly postaveny tři lesní cesty. Jedna od hájovny Vrbice serpentinou přes „Klíčickou“ a napojovala se na hlavní cestu „Strašeňskou“ u „Kamene“ Druhá lesní cesta vedla od rybníka „Biskup“ přes „Nivky“, pokračovala serpentinou „U dvou bratrů“ a navazovala na vrbickou u „Knížecího sedátka“. Třetí lesní cesta vedla z křižovatky „U Kamene“ na „Valach“ a kolem „Krankot“ se svažovala k „sv.Josefu“, kde se napojovala na veřejnou cestu strašeňskou. Tyto lesní cesty byly opatřeny těžkými dřevěnými závorami, které otevírali a uzavírali hajní jenom ve všední „pracovní“ dny pro lesní provoz.
Lesní úřad v Přečíně trval od r.1707 až do roku 1920, kdy byl přejmenován na Lesní správu Přečín. Majitelem zůstával kníže Schwarzenberk až do 1.června 1936. Na základě pozemkové reformy (zákon z roku 1822) vykoupil tyto lesy od knížete Schwarzenberka okres strakonický za 3,300.000 Kč a tak s platností od 1.6.1936 přešly přečínské lesy do majetku okresu Strakonice a hospodaření v lesích kolem Javorníku nadále vedle Lesní správa okresu strakonického Přečín.
V majetku okresu Strakonic zůstaly lesy do r.1951, kdy přešly do majetku státu. Lesní správa Přečín byla zrušena a hospodaření převedeno na nově ustavené Polesí ČSSL Javorník. Tímto končí stará historie lesů kolem Javorníku.