Datum a čas

Dnes je středa, 22. 9. 2021, 19:17:44

Svátek

Svátek má Darina

Aktuální počasí

Počasí dnes:

22. 9. 2021

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 7 až 3°C.

Zobrazit více ...

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Navigace

Obsah

Projekt Strašín
- Zdravá obec
D E K L A R A C E
I.
Projekt Strašín - Zdravá obec, který dnes přijímá zastupitelstvo obce,
je vstupním dokumentem pro aktivity obce v mezinárodním Projektu Zdravé město, který probíhá pod patronací Organizace spojených národů a její Světové zdravotní organizace (WHO), ve spolupráci s mnoha dalšími význačnými odbornými partnery.

Věříme, že Projekt Strašín – Zdravá obec bude obci pomáhat ke kvalitnímu místnímu rozvoji a současně k dosažení dobrého jména naší obce v rámci regionu, České republiky i Evropy.
II.
Přijetím Projektu Strašín – Zdravá obec je potvrzen zájem obce o naplňování zásad a cílů základních dokumentů EU a OSN, které se zabývají oblastmi udržitelného rozvoje, zdraví a kvality života, zejména:
- Zdraví 21 (Health 21), dokument Světové zdravotnické organizace
- Agenda 21, dokument Organizace spojených národů
- Aténská deklarace Zdravých měst Evropy

a dalších významných mezinárodních a národních dokumentů, zejména:
- Národní akční plán zdraví a životního prostředí (NEHAP), dokument vlády ČR.
III.
Přijetím této deklarace obec potvrzuje svůj zájem být řádným členem asociace Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR). Asociace a její odborní partneři budou poskytovat obci pomoc v postupu ke zdraví, udržitelnému rozvoji a kvalitě života v rámci metodiky Česká Brána 21 (New Gate 21). Obec má možnost aktivně spolupracovat s ostatními členy NSZM ČR.


Činnost obce podle Projektu Strašín – Zdravá obec bude naplňovat mezinárodně uznávané kvalitní programy a doporučení EU a OSN v rámci rozvoje obce, kterými jsou zejména:
- místní realizace cílů dokumentu Zdraví 21
- místní akční plán zdraví a životního prostředí (LEHAP)
- místní (lokální) Agenda 21.
IV.
Při vědomí důležitosti výše uvedených cílů se město rozhodlo k následujícímu postupu:
a.
Obec zajistí nezbytné podmínky a zázemí pro řízení a realizaci Projektu Strašín – Zdravá obec v souladu s doporučeními asociace NSZM ČR.
b.
V návaznosti na projekt bude započat proces strategického rozvoje Obce Strašína, který se bude dotýkat rozvoje individuálních i společenských hodnot - oblasti zdraví, oblasti životního prostředí, oblasti sociální a kulturní, ale také v oblasti ekonomické a hospodářské.
Strategický rozvoj obce bude probíhat v kvalitě místní Agendy 21, tedy s cílem dlouhodobě udržitelného rozvoje obce a v partnerské spolupráci s občany. Obec bude v rámci projektu usilovat o spolupráci se zástupci jiných úřadů, institucí a škol, i se zástupci hospodářského a nevládního sektoru.
c.
Realizace projektu bude popsána v Plánu zdraví, který bude současně podkladem pro politiku zdraví obce. Pravidelně aktualizované znění Plánu zdraví bude nedílnou přílohou této deklarace, a vytváří tak celkový Projekt Strašín – Zdravá obec.Ve Strašíně dne 11.1.2005Jan Helíšek, v.r.                                   Marie Robová, v.r. 
starosta                                              místostarostka