Obsah
oblast životního prostředí
Zdraví a kvalita života
v obci Strašín
Z á p i s
z jednání pracovní skupiny - Oblast Životní prostředí a veřejných prostranství,
které se konalo 1.4.2005 , 18.00 hod. v přísálí Kulturního domu
ve Strašíně
__________________________________________________________
Přítomní :
Členové pracovní skupiny (abecedně)
- Mgr.Hromádková Ludmila
- Kopa Václav, člen obecního zastupitelstva
- Rybáček Josef
- Vaňková Anna
Koordinátorka: Ing.Jiřina Helíšková
Starosta obce (politik) Jan Helíšek
Zapisovatelka: Jaroslava Sucháčová
Jednání bylo svolané písemnou pozvánkou s krátkým úvodem k dnešnímu programu.
Starosta obce (politik) zahájil jednání a přiblížil představu, jakým způsobem by měla pracovní skupina pracovat s možnostmi, které nabízí metodika Agendy 21 v intenci s Plánem zdraví a kvality života.
V další části jedání koordinátorka přešla k přímé aktivitě pracovních skupin a podrobně vysvětlila principy Agendy 21. V přímé souvislosti pak navázala na vzdělávací program pro koordinátory projektu „Zdravé město WHO“, a místní agendy 21, kterého se zúčastnila v M.Třebové ve dnech 7.-9.3.t.r.
Podnětná diskuse řízená koordinátorkou obsahovala hlavní myšlenku - nejdříve přistoupit k přímým, drobným aktivitám a zapojit veřejnost do jejich realizace a posléze se zaměřit na jednotlivé vybrané akce, jejichž záměr vyžaduje účast nejen odborných skupin, ale zejména spolupráci obecního zastupitelstva a obecního úřadu.
Obec Strašín s osadami leží v rozpětí nadmořské výšky 600-900 mnm. Území je obklopeno horami a souvislým lesním porostem. Proto zde téměř neexistují větší zdroje emisí a kvalita ovzduší je významným faktorem. Rovněž se nejedná o místní problémy s dopravními imisemi, protože hlavní silniční koridor vede mimo území. Železniční trať zde není vybudována, nejbližší žel.zastávka je vzdálena 15-20 km (Žichovice-Rabí a Sušice).
Komunitní základ (nejen rozvoje) proto musí být tvořen s ohledem na nové možnosti, které se nabízí tomuto doposud velmi znevýhodněnému území tak, aby se minimalizovaly, resp. vyloučily nesprávné vývojové trendy (viz přilehlé bývalé „Sudety“ a býv.“Železnou oponu“).
V diskusi byl kladen akcent na „podporu zdraví“ (převládá zde starší věková skupina obyvatelstva), „udržitelný rozvoj“ (krajinná rozmanitost prostoru s přihlédnutím k vymezení přilehlého Národního Parku Šumava) a „kvalitu života“ (m.j. i odpovídající životní, obytné a ekonomické podmínky pro stávající a také nově příchozí obyvatelstvo).
Tyto specifické cíle se navzájem podmiňují a spolu prolínají v souvislý celek, v dalším pak již termín (rep.pojem) Plán zdraví a kvality života.
Pracovní skupina přijala následná opatření :
1. Krátkodobý plán (bude postupně-operativně-doplňován)
1.1. Ke Dni Země 23.dubna
- sběr starého papíru (požádat o spolupráci základní školu)
- úklid obce, osad, hřbitova, areálu kolem kostela
- úklid malých odpadkových košů (zastávka, hřbitov, náves a j.)
- osadit nové lavičky „v parku“
- výsadba zeleně (stromů) - hřbitov, akátová alej, příp.další.
Požádat Sbor dobrovolných hasičů o spolupráci. Sraz 23.4. ve 14 hod. před požární zbrojnicí. Zakončení akce „Den Země“ se uskuteční na hřišti (oheň, opékání buřtů a „besedování“). Organizační pokyny vyjdou ve zvláštním čísle Zpravodaje.....
1.2. Zmapovat „divoké“ skládky odpadu (Lazna, lokalita Hora, Buk a pod.)
1.3. Prověřit rozmístění a zda je pravidelný odvoz kontejnerů na tříděný odpad v Nahořánkách, Malči a Zuklíně.
Zodpovědní:
koordinátorka sleduje průběžné plnění za účinné spolupráce členů pracovní skupiny a obec.úřadu
2. Dlouhodobý plán
2.1. (heslovitě)
- oprava stávajícího vodovodu, vybudování kanalizace, vybudování čističky odpadních vod, zprovoznění kašny na návsi, dokončení rekonstrukce obvodového zdiva kostela, vybudovat nový rybník, nebo upravit stávající tzv.“Kopů rybníček“ s možností chovu ryb a koupání. Na realizaci těchto hlavních priorit účinně spolupracovat s obecním zastupitelstvem a obecním úřadem.
2.2. Zvážit výchovnou a osvětovou činnost formou „naučných stezek“. Tématicky se zaměřit např.na oblast „ornitologie“, příp.dalšími náměty - zvážit úpravu „kostelních cest“ - jako historické naučné stezky (něco na způsob „zastavení křížových cest“ s inf.tabulemi o historii kostela a kraje.
Zváží Josef Rybáček a Mgr. L. Hromádková
2.3. Tématické „výpravy za poznáním“ (menhiry, Soběšický háj a další)
Připraví: A.Vaňková
spolupráce redakce Str.zpravodaje
Závěrem koordinátorka informovala o návštěvě pracovníků Národní sítě zdravých měst z Prahy a to dne 29.4.t.r.
Zapsala: Sucháčová v.r.